Buradasınız

ÜMRANİYE'YE YENİ BİR KÜLTÜR MERKEZİ

Ümraniye'ye yeni bir kültür merkezi

26.02.2009

Kaynak: Timeturk Haber Sitesi

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, belediyece yapımı tamamlanan Ahmet Yüksel Özemre Kültür Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti. Başkan Can, ‘kültüre, sanata yapılan yatırım heba olmaz’ dedi.

Ümraniye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Ahmet Yüksel Özemre Kültür Merkezi’nin resmi açılışı düzenlenen bir törenle yapıldı. Törene Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Ümraniye Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, geçtiğimiz yıl vefat eden ve adı kültür merkezine verilen yazar Ahmet Yüksel Özemre’nin eşi Gülsen Özemre ile kızı Rabia Özemre, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘KÜLTÜR ve SANATA YAPILAN YATIRIM HEBA OLMAZ’

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, törende yaptığı konuşmasında Ümraniye Belediyesi’nin 5 yıllık süre zarfında kültürel ve sosyal belediyecilik alanlarında dev hizmetler yaptığını söyledi. Klasik belediyecilik hizmetlerinde rekorlara imza attıklarını hatırlatan Başkan Hasan Can, görevde kaldıkları 5 yıllık süre boyunca kültüre, sanata ve düşünceye büyük önem verdiklerini belirtti. Başkan Can, şunları söyledi:

‘Her konuşmamamda altını çizdiğim bir husus var. Belediye olarak göreve geldiğimiz günden bu yana, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda birbirinden önemli projeleri hayata geçirdik. Bize göre kültür ve sanata yapılan hizmet eskimez, heba olmaz. Kalıcı hizmetler gerçekleştirmeyi hedefleyen bir belediye olarak, yarınlara yatırım yapmak için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Hiçbir kültür merkezi bulunmayan Ümraniye’ye 15 kültür merkezi kazandırdık. Ümraniye şimdi Anadolu yakasının kültür ve sanat merkezi olarak anılıyor. Şu an bir kısmını kültür merkezine tahsis ettiğimiz arazi dere yatağıydı. Burayı belediye olarak ıslah ettik ve yemyeşil bir alana dönüştürdük. Bugün de belediye olarak yaptırdığımız ve merhum bilim ve gönül adamı Ahmet Yüksel Özemre beyefendinin adını verdiğimiz kültür merkezimizin bugün açılışını yapıyoruz. Ümraniye’mizi modern ve çağdaş bir kent görünümüne kavuşturmanın yanında, kültür ve sanat merkezi haline getirmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.’

GÜLSEN ÖZEMRE’DEN BAŞKAN CAN’A TEŞEKKÜR

Başkan Can’ın konuşmasının ardından açılış faslına geçildi. Açılış kurdelesini Başkan Can, Ümraniye Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım ve merhum Ahmet Yüksel Özemre’nin eşi Gülsen Özemre birlikte kestiler. Ümraniye Belediyesi’nin merhum Ahmet Yüksel Özemre’nin adını kültür merkezine vererek kendilerini duygulandırdığını söyleyen eşi Gülsen Özemre, Başkan Hasan Can’a teşekkür etti. Açılışın ardından kültür merkezini gezen konuklar, burada bulunan bilgi evindeki çocuklarla sohbet etti. Kültür merkezi bünyesinde derslik, kütüphane ve bilgi evi bulunuyor.

10 DÖNÜMLÜK ARAZİ REHABİLİTE EDİLDİ

Kültür merkezi için tahsis edilen ve daha önce dere yatağı olan 10 dönümlük arazi, Ümraniye Belediyesi tarafından rehabilite edilerek gerekli çevre düzenlemesi yapıldı. Yeşillendirme çalışmaları da yapılan araziye ayrıca basketbol sahası, oyun parkı ve çeşitli spor aktivitelerinin yapılabileceği araç-gereçler konuldu.

Tasarım & Geliştirme | kerataif