Buradasınız

ÜÇ TÜRK ÂLİMİ [ÜNAL SAKMAN]

Halk'a ve Olaylara TERCÜMAN gazetesinin 05 Mart 2005 târihli nüshasından

Üç Türk Âlimi

ÜNAL SAKMAN

YETİŞTİRDİĞİMİZ değerleri tanımıyor ve tanıtamıyoruz. Dünyanın tanıdığı, baş tâcı ettiği insanlarımızın farkında değiliz. Dünya üniversitelerinin kapıştığı ilim adamlarımızın adını bile bilmiyoruz.

elevizyonlarımızı, gazetelerimizi kalitesiz şarkıcılar, kabiliyetsiz oyuncular ve utanmasız mankenler işgal ediyor. Bu sanat dallarına lâf etmek aklımdan geçmez. Lâfım onları ayağa düşürenlere.

Böyle bir ortamda, ünlü bilim adamımız Ahmet Yüksel Özemre'nin, her biri 500 sayfaya yakın iki önemli kitabının yayınlanması ferahlatıcı oldu. Boğaziçi yayınları (0212.520 70 76) arasında çıkan kitapların ilki >Akademik Yıllarım adını taşıyor ve Özemre'nin 1958-1984 yılları arasındaki tecrübe ve hatıralarını bir roman üslubuyla anlatıyor. Özellikle akademisyenlerin ilgi ile okuyacakları, ders ve ibret alacakları geniş bir çalışma.

ÖZEMRE'NİN ikinci kitabı ise 20. Yüzyıl'da Fiziğe Yön Verenler. Bu kitapta, kendisi de büyük bir fizik âlimi olan yazar, 28 ilim adamının hayatını ve çalışmalarını dile getiriyor. Kitabın en dikkate değer yönlerinden biri de, 28 büyük fizikçiden üçünün Türk olması.

20. Asır'da fiziğe yön veren üç ilim adamımızın isimlerinin dar bir çevrenin dışında bilindiği kanaatinde değiliz.

Üniversiteye, çocukluğundan beri hayalini kurduğu Nobel Fizik Ödülü'nü ülkesine kazandırmak amacı ile giren, ancak şartların bu çalışmaya imkân tanımadığını görerek, meyus bir şekilde bu hayalini iyi bir hoca olmaya terk eden Özemre, bunda başarıyı yakalar. İyi bir hoca, iyi bir bilim adamı olarak, dünyadaki gelişmeleri de yakından takip eder. İşte bu 28 fizikçinin yer aldığı dev kitap da bu takibin sonucudur.

Feza Gürsey, Asım Barut, Yalçın Koç adlı Türk fizikçileri, önsözünde kısaca şöyle tanıtıyor yazar:

"Söz konusu 28 fizikçi arasında üç Türk fizikçisi vardır. Bunlardan Feza Gürsey, gerçekten de 20. Yüzyıl'da fiziğe yön vermiş olan bir zâttır. İki kere de Nobel Fizik Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Yayınladığı 121 araştırmadan her biri ve Gruplar Teorisi hakkında yazmış olduğu bir kitap, fizikte yeni araştırma alanlarının açılmasına vesile teşkil etmiş ve başka pek çok araştırıcıya da ilham kaynağı olmuştur."

"Yayınladığı 500 kadar araştırma ve 6 kitapla, Asım Barut da, fizikte tıpkı Feza Gürsey gibi, araştırmaları tahrik eden çok güçlü bir motor olmuştur." "Yalçın Koç'un ise liyâkatı John von Nehmann'dan başlayıp L. S. Bell'den geçip Eugen Wigner'e dayanan bir efsanenin (Kuvantum Mekaniği'nde gizli parametre teorisinin asla mümkün olmadığına dair, evrensel olarak geçerli olduğu iddia edilen teoremlerin), aslında hiç de evrensel olmadıklarını göstermiş olmasındadır. Bu ispat hâlâ fizik âleminin genel ilgisini çekebilmiş olmamasına rağmen 20. Yüzyıl'da fiziğin belli bir yönünde araştırma yapılmasını engellemiş olan, bir efsaneyi yıkmış olması hasebiyle, henüz daha değeri anlaşılamamış olan, büyük bir keşiftir."

Bu üç ilim adamımızdan sadece biri, Prof. Yalçın Koç yaşamaktadır. Ancak o da emekliliğini isteyip üniversiteden ayrılmıştır. Dünya çapında şöhret olan bu üç fizikçimizin yerini, gençlerimizin dolduracağı ümidini taşıyor, Özemre'ye de değerli eseri için teşekkür ediyoruz.

Tasarım & Geliştirme | magicleaves