Buradasınız

ÖZEMRE'NİN ARDINDAN [MEHMET NURİ YARDIM]

Özemre'nin ardından

Mehmet Nuri YARDIM ([email protected])

“Üsküdar esnafı, sattığı malın bedelini muhakkak ’Allah kesenize bereket versin efendim’ ya da sâdece ’Kesenize bereket efendim’ veya ’Ömrünüze bereket efendim’ diye kabul eder; müşteri de ’Bereketinizi bulun efendim’ duası ile cevap verirdi. Müslüman ve gayrimüslim esnaf sabahleyin birbirini gözetler, siftah ettikten sonra gelen ilk müşterisini ’Efendim, ben bu sabah, hamd olsun, siftahımı yaptım; ama komşum henüz daha siftah etmedi. Ricâ etsem, ona gidebilir misiniz?’ diye komşusuna yönlendirirdi.”

Bu satırlar, dün sonsuzluk âlemine uğurladığımız ilim ve fikir adamı, gönül insanı Ahmed Yüksel Özemre’nin “Hasretini Çektiğim Üsküdar” isimli eserinde geçiyor. Özemre’nin cenaze namazını Üsküdar Gülnuş Valide Yeni Cami’de dün kıldık. Binlerce seveni camiyi ve avluyu doldurmuştu. Toplumumuzun her kesiminden birçok kişi, bu güzel insanı, bu münevver adamı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Karacaahmet Mezarlığı da dün olağanüstü günlerden birini yaşadı. Çünkü Özemre, burada aile kabristanına defnediliyordu. Eserlerinde sevgiyle anlattığı annesinin babasının yanıbaşında ebedî istirahatgâhına çekilirken Kur’an’dan bölümler okunuyor, dualar ediliyordu.

Büyük bir ilim adamı: İlk atom mühendisi. İyi bir akademisyen: Talebeleri tarafından sevilen bir hoca. Gerçek bir yazar: Okuyucularınca hararetle takip edilen ve okunan bir müellif. Mükemmel bir dost: Gönül sohbetlerinin aranan simâsı. Üsküdâr yârânının âşina çehresi. ârif, âkil, âlim, âşık ve âbid. İnançlı bir mümin, köküne bağlı bir münevver, düşünmekten yorulmayan bir mütefekkir. Bir mücadele, bir murakebe, bir muarefe, bir muhasebe, bir muaşaka adamı. Dört dörtlük bir Müslüman Türk aydını. Kubbealtı’nda artık o coşkulu sohbetlerini dinleyemeyeceğiz, o şen kahkahasını işitemeyeceğiz. Ama o hizmetini yaptı, görevini tamamladı ve eserlerini yeni nesillere bıraktı. Bize düşen onları okumak. Bâki kalan bu kubbede onun hoş sâdâsı yankılanıyor.

Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre 1935 yılında Üsküdar’da doğmuştu. Galatasaray Lisesi, İstanbul üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Fizik Bölümü, Fransa Nükleer Bilimler ve Teknoloji Milli Enstitüsü’nden mezun oldu. Türkiye’nin ilk atom mühendisiydi. Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca biliyordu. Özemre’nin pozitif, sosyal ve dinî ilimler konularında muhtelif makale ve raporları, ders kitapları, ilmî eser ve tercümeleri ve çok sayıda te’lif kitapları bulunuyor. Türkiye Yazarlar Birliği, Özemre’yi, 1996 yılında “Üsküdar’da Bir Atâr Dükkânı” isimli eseriyle Hâtırat Dalı’nda ve 1998 yılında da Prof. Dr. Toshihiko İzutzu’dan çevirdiği “İbn Arabî’nin Fusûs’undaki Anahtar-Kavramlar” başlıklı çevirisiyle çeviri Dalı’nda “Yılın Sanatçısı” ödüllerine lâyık görmüştü.

Türk ilmine, irfanına, sanatına, kültürüne, edebiyatına hizmet eden birçok şahsiyetin kıymeti yaşarken bilinmez. Vefatlarından sonra onları arar ve anarız. Ama şükürler olsun ki, Ahmed Yüksel Hoca’nın değeri sağlığındayken de biliniyordu. Seviliyor, sayılıyordu. Üsküdar Belediyesi büyük bir kültür merkezine adını vermişti.

Ahmed Yüksel Özemre tefekkür semamızın sönmeyecek yıldızlarındandır. Kubbealtı’ndan çıkan eserleri çok önemli: Geçmiş Zaman Olur ki, Üsküdar’da Bir Atâr Dükkânı, Gel de çık İşin İçinden, Portreler Hâtıralar, Üsküdar’ın üç Sırlısı, Üsküdar Ah Üsküdar, Galatasaray’ın Mekteb-i Sultanisi’nde Sekiz Yılım ve Hasretini çektiğim Üsküdar. Özemre’yi okumak ufkumuzu genişletir, zihnimizi uyanık tutar, kültürümüzü artırır ve kalbimizi ferahlatır. çünkü o milletinin değerleriyle barışık bir aydındı. Ayağı doğduğu toprağa sağlam basan bir münevverdi. Onu hiç unutmayacağız. Mevlâ rahmet eyleye. Kabri nur, mekânı cennet olsun. Hepimizin, Türkiye’nin, Türk dünyasının ve İslâm âleminin başı sağ olsun. Aziz okuyucular! Bugün de iki âbide şahsiyeti, iki alpereni, gazeteci yazar iki gönül insanını, Mehmet Emin Alpkan ve İrfan Atagün’ü vefat yıldönümleri münasebetiyle rahmetle, saygıyla yâd edeceğiz. Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ndeki programa hepinizi dâvet ediyorum.

Kültür sanat sitesi: www.sanatalemi.net

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi Internet Sitesi

Yazı Tarihi: 28.06.2008

Tasarım & Geliştirme | magicleaves