Buradasınız

ÖZEMRE'DEN TEZİÇ'E TEPKİ MEKTUBU

Kaynak: Vakit Gazetesi 3 Mart 2007 târihli nüshası
Sayfa No: 10

Özemre’den Teziç’e Tepki Mektubu

(İstihbarat Servisi)

Prof.Dr. Ahmed Yüksel Özemre, Cumhuriyet gazetesinin yalan haberine itibar ederek İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şafak Ural hakkında inceleme yapılması için talimat veren YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’e açık mektup göndererek tepki gönderdi.

Cumhuriyet gazetesinin yalan haberine itibar edilmemesi gerektiğini ifade eden Özemre, "Bilgi, Bilim ve İslâm" adlı kitabın editörü Prof.Dr. Şafak Ural değil, kitabın 2. sayfasında sarâhaten belirtilmiş olduğu gibi Doç.Dr. Sabri Osman ile İsmail Kurt’tur. Bu ayrıntıyı dâhi görmekten âciz ya da hınzırlığına görmek istemeyen zihniyete ancak "Allah ıslah etsin! Umurlarını hayra tebdil etsin! diye dua edilebilir" dedi.

Kitabın 24 yıl önce gerçekleştirilen bir toplantının tebliğlerinden oluştuğuna dikkat çeken Özemre, şunları kaydetti: "Bu kitap İslâmî İlimler Araştırma Vakfı’nın ihdâs ettiği ve günümüze kadar kesintisiz sürmüş olan Tartışmalı İlmî Toplantılar çerçevesinde 1983 yılı toplantısında, yâni tam 24 yıl önce, ilim adamlarının huzurunda tartışılmış olan tebliğleri ve bu tebliğler etrâfında zuhur eden tartışmaları ihtivâ etmektedir. Bugüne kadar söz konusu vakfın "Tartışmalı İlmî Toplantılar"ına ben dâhil binlerce akademisyen iştirâk etmiştir. Bunların bu toplantılara iştirâk özgürlüğünü yasaklayan hiçbir kanunî hüküm ya da mahkeme kararı yoktur. O hâlde bu binlerce kişi arasından niçin özellikle Prof.Dr. Şafak Ural, cımbızla seçilmiş hissini veren sapık bir hassasiyetle suçlu olarak telâkki edilmiştir. İstanbul üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mesut Parlak’ı dolaylı olarak yıpratmaya, ya da Prof.Dr. Şafak Ural’ın muhtemel bir terfisini önlemeye yönelik acemice bir stratejilerinin gereği midir? Ve de neden Prof.Dr. Şafak Ural ile söz konusu toplantıya iştirâk eden ben dâhil diğer bilim adamları, hiç utanmadan sıkılmadan, bedâvadan töhmet altında bırakılmış ve hattâ iftirâlara mâruz kalmışlardır? Bunun, iftihâr ettiğim üstâdı olduğunuz, anayasal hak ve özgürlüklerle ve de adâlet kavramıyla bağdaşan hangi tarafı vardır?"

ÖZÜR DİLEMENİZİ BEKLİYORUZ…
Teziç’in iftira olduğu ortaya çıkan olayla ilgili inceleme başlatarak, büyük bir hatâ yaptığını ifâde eden Özemre şu ifâdeleri kullandı: "Nasıl bir oyuna getirilmiş olursanız olunuz, İstanbul üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderdiğiniz söylenen yazının altında sizin imzânız varsa bütün bu asılsız ithamlardan ve iftirâlardan, Allah indinde de kamu indinde de doğacak olan maddî ve mânevî sorumluluk gene de, maalesef, Size râcîdir. Bu bakımdan büyük vebal altındasınız, muhterem kardeşim. Bana kalırsa bu vebalden kurtulmanın, tek yolu: yazılı bir açıklama ile söz konusu yazınızın töhmet altında bırakmış olduğu: Başta Prof.Dr. Şafak Ural olmak üzere herkesden ve İslâmî Araştırmalar Vakfı’ndan alenen özür dilemenizdir."

OLAYIN GEÇMİŞİ?
Cumhuriyet gazetesi, YÖK’ün rektörlükten Şafak Ural hakkında "Fethullah Gülen’e yakın kişilerle" ilişkisinin incelenmesini istediğini duyurmuştu. Haberde Ural’ın Bilgi, Bilim ve İslâm isimli kitabın editörü olduğu ileri sürmüştü. Ural ise gazetenin haberinde yer alan iddiaların geçen yıl ortaya atıldığını ve gerçek dışı olduğunu açıklamıştı.

Tasarım & Geliştirme | magicleaves