Buradasınız

ÖZEMRE'DEN ENERJİ BAKANI'NA AÇIK MEKTUP [MERAL TAMER]

Kaynak: Milliyet Gazetesi 13 Nisan 2007 târihli nüshası

Yazan: Meral Tamer

ÖZEMRE'DEN ENERJİ BAKANI'NA AÇIK MEKTUP

Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM'ın düzenlediği Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi'nde Enerji Bakanı Hilmi Güler'i dinlemek üzere önceki gün Galatasaray Üniversitesi'ne gidenler düş kırıklığına uğradılar.

Güler gelmediği gibi, neden gelmediğine ilişkin bir açıklama da yapılmadı. Ancak bu arada Türkiye'nin ilk atom mühendisi ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu TAEK'in eski başkanlarından Ahmed Yüksel Özemre'nin Güler'e birkaç gün önce yazdığı 10 sayfalık uzun mektup elden ele dolaştı ve ilgi çekti.

Geçen hafta Ciner Grubu, nükleer santral kurmak için EPDK'ya mektupla başvuruda bulunmuş, Sabancı Grubu ise bu başvuruya "Mevzuat henüz hazır değil" diyerek itiraz etmişti. Nükleer santral konusunun iyice "ısındığı" şu günlerde, Güler'in Nuriye Akman'la Zaman gazetesindeki söyleşisinden bazı cümleleri alarak, görüş belirten Özemre'nin mektubundan birkaç alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum:

özel şirketin keyfine...

1) "Teklif verenler içinde santrali bize en az yük olan, en çabuk kim devreye sokarsa ve yerlilik payı hangisinde daha fazlaysa işi ona vereceğiz" şeklindeki açıklamanız, bu işin yalnızca ticari yanıyla ilgilenip, sorumluluğundan sıyrılmayı hesap etmekte olduğunuz görünümünü vermektedir.

2) "Santralin kurulu gücü, şirketlerimizin seçeceği teknolojiye bağlı" ve "Bu aynı zamanda şirketin, sahip olacağı nükleer santral teknolojisini de belirlemesi anlamına gelecek" diyerek, Türkiye'nin teknolojik geleceğini özel şirketlerin keyiflerine havale ve ipotek ediyorsunuz. İnsan bu sorumsuzluk karşısında ne diyeceğini şaşırıyor.

3) 49 yıllık atom mühendisiyim. Biliniz ki nükleer santral tesisi işini, devletin sıkı kontrolü ve teknik bir şartname olmaksızın halletmeye kalkışmak, sonuçları ağır olacak olan bir hatadır. Biliniz ki dünyada nükleer santral sahibi olmuş olan 32 devletten hiçbiri, ilk nükleer santralini kurarken sağduyu ve temkini hiçe sayan böylesine bir garabeti asla ilke ve hedef edinmiş değildir!


4) "Sinop'ta saha etütleri hızla devam ediyor. Birkaç ay içinde hazır hale gelmiş olacak" açıklamanız beni hayrete düşürdü. Akkuyu Nükleer Santral Siti, çok ayrıntılı incelemeler sonunda 3 - 4 yılda tespit edilmiştir. Sinop'taki alanın bu iş için isabetli olup olmadığına da ancak benzer incelemeler sonunda karar verilebilir.

Türkler iflah olmaz!

5) Gelelim Türkiye'yi nükleer enerji ve teknolojiden yararlandırmaya yönelik size özgü ultra modern modelinize... Buna göre:


 • Bu iş için ihale şartnamesi olmayacak, ihaleye çıkılmayacak
  • özel sektörden en uygun teklifleri verenler yarıştırılacak
  • Nükleer santralin kurulu gücü, şirketlerimizin seçeceği teknolojiye bağlı olacak
  • Teklif verenler içinde santrali bize en az yük olan, en çabuk devreye giren ve yerlilik payı en yüksek olan kabul edilecek.
  • Santral kurucusu şirketler teşviklerden yararlandırılacak
  • Yapımcı firmalara santral kurulduktan sonra 15 yıl elektrik alım garantisi verilecek
  • Bu modeliniz, nükleer santral yapımcılarından kimilerinin ağızlarının suyunu akıtacak, kimilerini de "Bu Türkler iflah olmazlar. Bu işte hiç bu kadar gayrı ciddi olmamışlardı," dedirtecektir.

     [email protected]

     Tasarım & Geliştirme | magicleaves