Buradasınız

MERHUM AHMET YÜKSEL ÖZEMRE [MEHMET ŞEVKET EYGİ]

Merhum Ahmet Yüksel Özemre
Mehmet Şevket Eygi

Profesör Ahmet Yüksel Özemre’yi bir ikindi vakti, Üsküdar Valide Camii’nden ahirete yolcu ettik. Minarelerde güzel sesli müezzinler sala okudular çeşitli makamlarda. Namazda cami dolmuş, cemaat dışarıya taşmıştı.

Çok değerli bir insandı, yeri dolmayacaktır. Hem bilgi ve kültür sahasında, hem de ahlâk ve karakterde vasıflı bir insan, vasıflı bir Türkiyeliydi.

Pozitif ilimlerde, teknik konularda ihtisası vardı ama aynı zamanda mâneviyat adamıydı, derin bir keyfiyet kültürüne sahipti.

Üsküdar’da doğdu, Üsküdar’da yaşadı ve orada vefat etti.

Altı lisan bilirdi.

Kıymeti bilinmedi. Tapınak Şövalyeleri başlıklı nefis yazısını yayınlayacak bir gazete ve dergi bulamamıştı. En sonunda bu yazıyı Ümran dergisi bastıydı. Tebrik ve teşekkür ediyorum.

Ahmet Yüksel Özemre bu ülkeye, bu halka, bu topluma çok hizmetler edebilirdi. Edemedi. Çünkü ona bu fırsat verilmedi. Bir gazetede bir köşesi olsaydı ve orada yıllar boyunca değerli yazılar yazsaydı fena mı olurdu?

Melâmî meşrebliydi, hodfüruşluk etmezdi. Gerçek Galatasaraylıydı, inançlı, bilgili, kültürlü, ahlâklı, faziletli, vatansever, dürüst, mürüvvetliydi. Bu yüzden de, bazılarına ve birilerine göre Galatasaray’ın imalat hatâlarındandı. Allah rahmet eylesin.

Haber Tarihi: 6 Temmuz 2008, Pazar

Kaynak: Milli Gazete Internet Dergisi

Link: http://www.boyuthaber.com/haber/20080706/Dehsetli-Korkunc-Acayip-Bir-Film-Seyrediyoruz.php

Tasarım & Geliştirme | kerataif